ΚΑΟ Μελισσιων-Κρόνος Γέρακα 63-50

2017-03-14 17:46

Μια ακόμα νίκη κατέκτησε η ανδρική μας ομάδα επικρατώντας με σκορ 63-50 του Κρόνου Γέρακα στο Κλειστό Μελισσίων στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 17 νίκες και 2 ήττες και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς επτά αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί το Αιγάλεω με 33 βαθμούς (14-5), το οποίο επικράτησε εντός έδρας των Αγίων Αναργύρων με σκορ 83-58. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 32 βαθμούς (13-6) ο Ιωνικός ΝΦ, ο Ηλυσιακός και η Ηλιούπολη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Παντελής Καλογερόπουλος με 15 πόντους (2 τρίποντα) και τον ακολούθησε ο Γιώργος Τύρλας με 10 (6 ριμπάουντ, 4 κερδισμένα φάουλ). Για τον Κρόνο Γέρακα που αγωνίστηκε χωρίς τους Κολώκα και Ασημένιο ξεχώρισαν οι Καρακώστας με 16 πόντους και Αναγνωστόπουλος με 12.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα υποτονικά, χωρίς ρυθμό και επέτρεψε στους αντιπάλους με αιχμή του δόρατος τον Καρακώστα, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους σε αυτή την περίοδο, να συντηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα. Ο Καρακώστας στο 6' σημείωσε το 10-14 με την ομάδα μας να ισοφαρίζει γρήγορα και με τον Καλογερόπουλο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα μας με 16-15 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της και έκανε ένα σερί 10-2 παίρνοντας μια διαφορά 9 πόντων με τον Τύρλα να σημειώνει το 26-17 στο 13'. Ο Τσέλιος με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 33-22 ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να προηγείται με σκορ 35-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά, πίεσε στην άμυνα και έτρεξε στον αιφνιδιασμό. Ο Καλογερόπουλος στο 24' σημείωσε το 44-28 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ροκανίσουν τη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κρόνο Γέρακα να τρέχει ένα σερί 14-4 και τον Καρακώστα να σημειώνει το 48-42.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα, ανέβασε την απόδοσή της και έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με τον Τύρλα στο 35' να σημειώνει το 54-44 και τον Καλογερόπουλο στο 38' να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στο +16 μετατρέποντας τη συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Ο Πανταζής διαμόρφωσε για τους φιλοξενούμενους το τελικό 63-50 που βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την κατάληψη της πρώτης θέσης και την απευθείας άνοδο στην Γ Εθνική.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (1), Τζωρτζόπουλος 6, Σιλιτζήρης 9, Κοντός 5 (1), Τύρλας 10, Παρασκευόπουλος 6 (2), Δήμος 5, Καλογερόπουλος 15 (2), Ταμπάκης, Κωτίδης, Καραμποΐκης

Κρόνος Γέρακα (Κωλέτσης): Αποστόλου 3, Βασιλάκος 7, Καρακώστας 16, Τριχιάς 2, Τσεκούρας, Λουφόπουλος, Αναγνωστόπουλος 12, Μακρυδάκης 1, Σταμέλος 5 (1), Ζιώγας, Πανταζής 4

Επόμενος αγώνας στις 13/3 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Ταύρου με αντίπαλο την ομάδα Αίολος-Ταύρος 2006 για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.