ΑΕ Πεντέλης-Ο.Φ.Η. : 63-59

2016-10-24 10:43

Πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες η Πεντέλη

Μία δύσκολη νίκη, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, κατάφερε να πανηγυρίσει η ΑΕ Πεντέλης επικρατώντας του ΟΦΗ με σκορ 63-59.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους(29-37), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου(37-39). Στην επανάληψη υπήρξε η ίδια εικόνα, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά στο τελευταίο λεπτό με 2 εύστοχα καλάθια η Πεντέλη πήρε το ροζ φύλλο. Από την πλευρά του ΟΦΗ υπήρξαν διαμαρτυρίες για φάουλ που δεν δόθηκε στον Μαιστρέλη, όταν το σκορ ήταν 61-59.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκρατσιάτος με 12 πόντους αλλά και οι Καλογερόπουλος και Αποστολόπουλος με 9, ενώ για του Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουλάς με 20 πόντους.

ΑΕ Πεντέλης – ΟΦΗ 63-59
Δεκάλεπτα: 20-19, 29-37, 49-49, 63-59
Διαιτητές: Φάκαρος, Ντάνος
ΑΕ Πεντέλης (Χαρτοματσίδης): Μάντζιος, Γρατσιάτος 12(1), Λίτσο 5(1), Αποστολόπουλος 9(1), Πορτελάνος 4, Καρούζος 2,Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 9, Μπίγγος 5, Σαλτουρίδης 9, Μαλούκος 8.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριτσινάκης 3(1), Μαϊστρέλης 2, Ξενάκης 4, Καρλαύτης 2, Μπουμπάρης, Αγαπιάδης 10, Πρωτογεράκης 11(1), Πλακάκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 20(2).

13)Προμηθέας Χαλανδρίου 1(0-2)**

Οι ομάδες με * έχουν ένα αγώνα λιγότερο, ενώ οι ομάδες με ** έχουν ξεκινήσει λόγω τιμωρίας από το -1.

Επόμενη αγωνιστική στις 30 Οκτωβρίου εκτός έδρας, με αντίπαλο την ομάδα του Πανναξιακού Α.Ο.Ν.