ΑΕ Πεντέλης-Άρης Νικαίας 78-71

2018-01-15 13:18

Η Πεντέλη στην έδρα της εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το “δώρο” του Έσπερου, επικρατώντας με σκορ 78-71 κόντρα στον Άρη Πετρούπολης. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκαν σκούρα, με τους παίκτες της ομάδας της Πετρούπολης να παρουσιάζονται άκρως ανταγωνιστικοί, κάτι που δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 34-40. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες της Πεντέλης φόρτσαραν και κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο τους στους 11 πόντους, με τους γηπεδούχους παράλληλα να πετυχαίνουν 23 πόντους, κάτι το οποίο τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν στο τέλος τη νίκη.

Πεντέλη - Άρης Νίκαιας 78-71
Διαιτητές: Αντωνιάδης-Παπαδόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα: 16-23, 18-17,23-11,21-20
Πεντέλη: (Χαρτοματσίδης, Κιτσούλης) Παπανδρέου 13, Νάσσης, Γεωργακόπουλος 7 (2), Λίτσος10 (2), Νιφόρας, Κωνσταντάκος 3 (1), Ντάλλης 7 (1), Πορτελάνος, Μουλάς 9 (1), Μπίγγος 8 (1), Σαλτουρίδης 8, Μαλούκος 15.
Άρης Νίκαιας: (Ζερβουλάκος, Κακιάς) Καρυπίδης 18 (1), Στογιάνοβιτς 16 (3), Καννάς 5 (1), Κοροπούλης 9 (1), Γαλίτης, Κόλλιας 8, Καπετάνιος 2, Δρίβας 3 (1), Βλάμης.