Νέα Ιωνία-ΚΑΟ Μελισσίων 83-58

2017-11-14 16:42

H ανδρική μας ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει και πέμπτη συνεχόμενη νίκη αφού ηττήθηκε αγωνιζόμενη εκτός έδρας από την Νέα Ιωνία με σκορ 83-58 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα μας βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και σε συνδυασμό με τη μεγάλη ευστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των τριών πόντων (14 εύστοχα τρίποντα) δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα δέκα πόντων (10-0). Η ομάδα μας αντέδρασε και μείωσε στους επτά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-14. Παρόμοια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και τον Καραθανασόπουλο Αθ. με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου να διαμορφώνει το σκορ σε 42-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας αντέδρασε, πίεσε και προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα χωρίς αποτέλεσμα όμως μιας και οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Καραθανασόπουλο Αθ. συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων μη επιτρέποντας στην ομάδα μας να μειώσει το σκορ το οποίο στη λήξη της περιόδου ήταν 59-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία αύξησε σταδιακά τη διαφορά και έφτασε σε μια καθαρή και δίκαια νίκη με τελικό σκορ 83-58.

Με την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής η ομάδα μας βρίσκεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος με 9 βαθμούς, έχοντας 4 νίκες και 1 ήττα, και ισοβαθμεί με τον Οίακα Ναυπλίου και τον Εσπερο ΑΟΠΑ. Την πρώτη θέση με 10 βαθμούς, έχοντας πετύχει το απόλυτο (5-0), μοιράζονται Γλαύκος και Ένωση Ιλίου.

"Μετά από 4 νικηφόρα αποτελέσματα μια κακή μέρα έφερε την ήττα. Μια ήττα που πρέπει να μας δώσει εμπειρίες και μαθήματα για τα σημεία που πρέπει να βελτιώσουμε. Ο στόχος παραμένει να εξασφαλίσουμε την παραμονή όσο πιο γρήγορα γίνεται. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη." δήλωσε ο γενικός αρχηγός της ομάδας Δημήτρης Βαρώνος και συμπλήρωσε: "Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και η προετοιμασία έχει ήδη ξεκινήσει με πολύ όρεξη. Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό για εμάς."

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2017-18
1ος Όμιλος Νότου - Α' Γύρος - 5η αγωνιστική

Ημερομηνία: 5/11/2017 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Νέας Ιωνίας
Διαιτητές: Σκαλτσής, Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 21-14, 21-15, 17-15, 24-14

Νέα Ιωνία (Δαμιανός - Μπάκας): Καρτέρης 4, Καραθανασόπουλος Αθ, 21 (7), Ηλιόπουλος 8 (2), Καραθανασόπουλος Αλ 11 (1), Γεωργίου Φ 3, Μαυρίδης, Λίτσιος 11 (1), Σιούτης 8 (1), Κανελλόπουλος 8 (1), Καλασούντας 2, Γεωργίου Γ 7 (1)

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 4, Πανταζής, Βαρθακοκοίλης 1, Βούλγαρης 20 (3), Κοντός 9, Κυπαρίσης 3, Ζήρος, Καλογερόπουλος 8 (2), Παλλαντζάς 3 (1), Καραχάλιος 4, Τζέμης 4

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 19/11 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Οίακα Ναυπλίου.