ΦΟ Βριλησσίων-Νίκη επί του ΓΣ Χαλανδρίου

2016-12-05 18:44

ΦΟ Βριλησσίων νίκη επί του ΓΣ Χαλανδρίου και δεύτερη θέση στην βαθμολογία.

Φ.Ο. Βριλησσίων-Γ.Σ. Χαλανδρίου

Για την 5η αγωνιστική της Α΄φάσης της  Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικώνκαι τον 1ο υποόμιλο του Α΄ ομίλου, ο Φ.Ο. Βριλησσίων υποδέχτηκε το Γ.Σ. Χαλανδρίου. Η γηπεδούχος ομάδα παρότι πραγματοποίησε μια ακόμα μέτρια εμφάνιση στους τελευταίους αγώνες, κατάφερε να νικήσει με 3-0 (25-21, 26-24, 25-19) σετ.

Τα πολλά αβίαστα λάθη του Φ.Ο. Βριλησσίων, δείγμα έλλειψης συγκέντρωσης και πιθανής υποτίμησης αντιπάλου αποτυπώνονται σε αυτό που διαμόρφωσε την πορεία του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γ.Σ. Χαλανδρίου πήρε παραπάνω από 25  πόντους (ένα σετ και κάτι) από αβίαστα λάθη του Φ.Ο.Βριλησσίων. Αυτό αρχικά του επέτρεψε να βρίσκεται κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ και στο δεύτερο να μπει με εντελώς διαφορετική ψυχολογία, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες. Ειδικά στο δεύτερο σετ, οι αθλήτριες του Φ.Ο. Βριλησσίων υπήρχαν στιγμές που έδειχναν να αδυνατούν να συννενοηθούν σε απλές μπάλες. Έτσι, παρότι η γηπεδόυχος ομάδα προηγήθηκε με 5-0 στη συνέχεια το σκορ είχε πολλές εναλλαγές με το Γ.Σ. Χαλανδρίου να προηγείται αρκετές φορές με +3, 12-15 και 15-18. Οι τελευταίοι πόντοι του σετ κράτησαν σε αγωνία το κοινό. Ο Γ.Σ. Χαλαδρίου προηγήθηκε με 20-21, με το ΦΟ Βριλησσίων να παίρνει προβάδισμα με 23-22, το Γ.Σ. Χαλανδρίου να φτάσει πρώτος στο set-point με 23-24, χωρίς όμως να έχει την απαραίτητη ψυχραιμία και συγκέντρωση στο τέλος ώστε να το διαχειριστεί και τελικά το σετ κατέληξε στη γηπεδούχο ομάδα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε και στο τρίτο σετ ο Γ.Σ. Χαλανδρίου όπου προηγήθηκε με 1-5, με το ΦΟ Βριλησσίων να μαζεύει τη διαφορά και να προηγείται με 8-6. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 9-9, με το ΦΟ Βριλησσίων να ξεφεύγει με ένα καθοριστικό 18-14, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τέλος, κυρίως χάρη στην ατομική ποιότητα και ψυχολογία ορισμένων αθλητριών, χωρίς όμως να ικανοποιεί ιδιαίτερα. Το σημαντικό είναι ότι παρά την κακή εμφάνιση (ίσως τη χειρότερη φετινή σε επίσημους και φιλικούς αγώνες) ο Φ.Ο. Βριλησσίων κατάφερε να πάρει ένα καθαρό τρίποντο και να μην πέσει θύμα έκπληξης.

Ο αγώνας αυτός σίγουρα θα λειτουργήσει σαν καμπανάκι στις αθλήτριες και προπονητικό τιμ ενόψει του βεβαρημένου και απαιτητικού προγράμματος που υπάρχει σε πρωτάθλημα και κύπελλο μέχρι τη διακοπή για τα Χριστούγεννα.

Από την άλλη, ο Γ.Σ. Χαλανδρίου έβγαλε για ένα ακόμα αγώνα μαχητικότητα και πάθος, όμως φαίνεται (και είναι λογικό) ότι είναι δύσκολο να διαχειριστεί τις πολλές ανατροπές σε καίριες θέσεις που έχουν προκύψει στον αγωνιστικό του προγραμματισμό. Σε κάθε περίπτωση, τους αξίζουν τα εύσημα για την προσπάθειά τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

ΦΟ Βριλησσίων (Ατσιδαύτης) : 2. Μικρουδάκη, 3. Βασιλακοπούλου, 6. Παπαστεργίου, 12. Παπουτσάκη, 11. Μαβιλίδη, 19. Αργυρίου, 15. Μπουζουνιεράκη (λίμπερο)(10. Γκότζη (αρχηγός), 1. Έρωτα, 9. Γεωργίου (λίμπερο), 18. Στάθη)/(8. Θωμαδάκη, 4. Κωτσιάκη, 13. Τζήκου)

Γ.Σ. Χαλανδρίου (Περόπουλος) : 16. Σιμιτζή, 7. Μαριάτου, 5. Αθανασίου, 6. Κωτούλα, 15. Τσαρακλή (αρχηγός), 11. Μπαϊράμι, 2. Πασιαλή (λίμπερο) (8. Συμεωνίδη, 3. Γκότση, 14. Τζινιέρη)/(9. Λούντζη, 4. Βαμβακούση (λίμπερο))

Επόμενη αγωνιστική για τον ΦΟ Βριλησσίων στις 11 Δεκεμβρίου, με αντίπαλο την ομάδα του ΓΑΣ Μεσσαρά στο Ηράκλειο Κρήτης.